Artykuł prof. Bartosza Grzybowskiego i prof. Jacka Młynarskiego w Nature

24 listopada 2023

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu prof. Bartosza Grzybowskiego i prof. Jacka Młynarskiego:

T. Klucznik, L.-D. Syntrivanis, S. Baś, B. Mikulak-Klucznik, M. Moskal, S. Szymkuć, J. Młynarski, L. Gadina, W. Beker, M. D. Burke, K. Tiefenbacher, B. A. Grzybowski, „Computational prediction of complex cationic rearrangement outcomes”, Nature

W artykule opublikowanym na łamach Nature, badacze z Allchemy, Inc. oraz Zespołów IChO PAN prof. Bartosza Grzybowskiego i prof. Jacka Młynarskiego opisują modele umożliwiające przewidywanie wyników złożonych przegrupowań karbokationów, które należą do najbardziej sprzecznych z intuicją przemian organicznych, stanowiących wyzwanie nawet dla doświadczonych chemików zajmujących się syntezą. Tym przewidywaniom teoretycznym towarzyszą liczne walidacje eksperymentalne przeprowadzone w IChO PAN, UJ, ETH/Based (prof. Konrad Tiefenbacher) i UIUC (prof. Marin Burke). Artykuł stanowi przełom w zastosowaniu metod sztucznej inteligencji, które poza przewidywanym przebiegu znanych reakcji mogą być rozszerzone na przewidywanie nowych mechanistycznie przemian.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!