Artykuł News&Views dr. Przemysława Gawła i dr. hab. Ciny Foroutan-Nejada w Nature

30 listopada 2023

Dr Gaweł i dr hab. Foroutan-Nejad komentują odkrycie trzech nowych alotropów węgla, nazywanych cyklokarbonami. Odkrycie tych alotropów, w szczególności aromatycznych C10, C14 oraz antyaromatycznych C16, stanowią znaczący postęp w dziedzinie chemii organicznej. Aromatyczność jest kluczowym pojęciem w tej dyscyplinie, a unikatowa struktura tych cyklokarbonów, zawierająca pierścienie podwójnie aromatyczne lub podwójnie antyaromatyczne, czyni je przedmiotem wielkiego zainteresowania. Artykuł zagłębia się w kontekst i znaczenie tych odkryć, podkreślając ich potencjalny wpływ na przyszłe badania i zastosowania.

P. Gaweł, C. Foroutan-Nejad, „Carbon rings push limits of chemical theories”, Nature