Artykuł dra Marcina Lindnera w Angewandte Chemie International Edition

29 marca 2022

Chociaż N-pirolowe policykliczne węglowodory aromatyczne (PAHs) o kształcie misy wykazują doskonałe właściwości elektrono-donorowe, ich zastosowanie w optoelektronice jest utrudnione przez zazwyczaj niskie wydajności kwantowe fotoluminescencji (PLQY). Aby rozwiązać ten problem, w niniejszej pracy przedstawiono syntezę i charakterystykę serii zakrzywionych i w pełni sprzężonych PAHs-ów “domieszkowanych” atomami azotu. Poprzez syntetyczną modyfikację w obrębie jednostek akceptorowych, autorzy uzyskali kontrolę nad mechanizmem emisji (TADF vs RTP), a największa wartość PLQY wyniosła 86%. W ramach weryfikacji koncepcji wykorzystano nowe związki jako warstwy emisyjne w półprzewodnikowych urządzeniach OLED, które do tej pory nie były badane w kontekście wklęsłych systemów domieszkowanych N, będących emiterami TADF/RTP. Najlepiej działający barwnik, posiadający grupę trifluorometylową, sąsiadującą z akceptorem fenazyny, wykazywał emisję od żółtej do pomarańczowej z maksymalną zewnętrzną wydajnością kwantową elektroluminescencji (EQE) wynoszącą 12%, co jest dotychczas najwyższą wartością EQE dla zakrzywionych układów N-PAHs posiadających strukturę elektronową donor-akceptor.

Artykuł: https://doi.org/10.1002/anie.202202232

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!