Stereoselektywna synteza allenów
Kierownik:
dr hab. Rafał Loska
e-mail: rafal.loska@icho.edu.pl
Doktorat – Instytut Chemii Organicznej PAN, Warszawa, 2007
Nagroda Sigma-Aldrich i Polskiego Towarzystwa Chemicznego za najlepszą pracę doktorską z zakresu chemii organicznej w 2007 roku
Nagroda Prezesa Rady ministrów za Pracę Doktorską, 2008
Post-doc, EPFL, Lausanne, Szwajcaria, 2008-2009 (Prof. Pierre Vogel)
Post-doc, IChO PAN Warszawa, 2010-2011 (Prof. Dorota Gryko)
Habilitacja – Instytut Chemii Organicznej PAN, Warszawa, 2018
Realizowane granty:
OPUS NCN – (2017/25/B/ST5/00214) Stereoselektywna synteza allenów
SONATA BIS NCN – (2017/26/E/ST5/00388) Katalizowana metalami przejściowymi C–H-aktywacja nitronów
K. Kisiel, J. Brześkiewicz, R. Loska, M. Mąkosza, „Transition Metal Free Nucleophilic Benzylation of Nitroarenes. Umpolung of the Friedel Crafts Reaction”, Adv. Synth. Catal., 2019, 361, 1641–1646.
Post-Doc:
Doktoranci:
Studenci:
Jakub Brześkiewicz
Zuzanna Mackiewicz
Michał Szwugier
Kacper Kisiel
Piotr Dąbrowski
Tematyka badań:
Stereoselektywna synteza allenów
Alleny są związkami o ogromnym znaczeniu w nowoczesnej syntezie złożonych związków naturalnych i biologicznie aktywnych, występują też w organizmach żywych. Synteza allenów była badana bardzo intensywnie, jednak metoda syntetyczna opracowana w projekcie będzie jedną z bardzo nielicznych, które maja ogólny charakter i opierają się na koncepcji „modułowej”, tzn. pozwalają na konstruowanie docelowych allenów zawierających cztery różne podstawniki, o w zasadzie dowolnej strukturze, z odpowiednich terminalnych fragmentów. Celem projektu jest opracowanie nowej, ogólnej i enancjoselektywnej metody otrzymywania allenów, która pozwoli na łączenie dowolnych dwupodstawionych fragmentów występujących na końcach czteropodstawionego ugrupowania 1,2-dienowego, w reakcji nie wykorzystującej związków metali przejściowych jako katalizatorów. Opierać się będzie ona o koncepcję analogiczną do użytecznej metody syntezy zwykłych alkenów w reakcji Julia-Kocienskiego.
Katalizowana metalami przejściowymi C–H-aktywacja nitronów
Celem projektu jest odkrycie i opracowanie katalizowanych kompleksami metali przejściowych (głównie Pd) reakcji C–H-aktywacji aldonitronów. W ich wyniku, na drodze sprzęgania ze związkami zawierającymi dobre grupy odchodzące (przede wszystkim halogeny) przy atomie węgla sp2 (lub C(sp3), albo przy atomie siarki w gr. sulfonylowej), powstawać będą pochodne ketonitronów. Drugim celem jest opracowanie podobnych transformacji polegających na podwójnej C–H-aktywacji, czyli sprzęganiu aldonitronów z substratami zawierającymi wiązanie C(sp2)–H.
Reakcje opierające się na aktywacji wiązania C–H w jednym, lub najlepiej obu substratach, umożliwiają otrzymywanie pożądanych, złożonych produktów docelowych w sposób bardziej efektywny, na drodze mniejszej ilości etapów syntetycznych. Opracowanie nowej klasy takich reakcji, użytecznych dla szerokiego spektrum substratów, będzie głównym efektem realizacji proponowanego projektu. Ze względu na ogromne znaczenie nitronów jako związków pośrednich w syntezie, rozwijanie efektywnych metod ich syntezy, wykorzystujących niewielkie ilości katalizatorów palladowych lub miedziowych, znacznie rozszerzy możliwości otrzymywania złożonych związków organicznych zawierających azot, takich jak nienaturalne aminokwasy, biologicznie aktywne alkaloidy, heterocykle, aminocukry, leki, związki o interesujących własnościach fizykochemicznych, itd.
No Comments